• Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

    Alright, I got my big JoJo review out of the way, time for THIS MONTHS POLL! Vote in the comments what I watch/review tonight. The film with the most votes wins. It can be anything as long as I can find it. ❤️❤️

  • JoJo's Bizarre Adventure: Phantom Blood

    JoJo's Bizarre Adventure: Phantom Blood

    ★★★★½

    JoJo’s Bizarre Adventure” is a Japanese manga series created and illustrated by Hirohiko Araki. From 1987 to today, the JoJo series has never failed to mesmerize, immerse and confuse its audience. In October 2012, the studio “David Production” adapted the first part of the series: “JoJo’s Bizarre Adventure: Phantom Blood” into a beautiful 9 episode anime. After its success, they continued to adapt the parts 2-6, each being wildly different from the last and, as far as I can tell,…

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★★★

    FOOD ALRIGHT?

  • Berserk

    Berserk

    ★★★★★

    I’m on volume 21 of Berserk so far and just rewatched the 1997 series. I think Berserk is the greatest story ever told, but this show is a masterpiece in its own right. I think it’s one of the most focused character pieces I’ve ever seen and a contender for the best soundtrack I’ve ever heard. Just listen to “Gatsu”, “Behelit”, “Earth” or “Forces”. Not to mention the amazing opening and outro.

    This series recounts the Golden Age Arc section…

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    You guys picked it! My personal favorite gangster movie ever and what I believe to be Scorsese’s greatest work. That’s saying a lot, especially since his other films: “Taxi Driver”, “Raging Bull” and “the King of Comedy” are among the greatest ever made. However, with “Goodfellas”, Scorsese used all his magic tricks, skills and connections to make a coke-fueled, fast-paced gangster epic.

    The story follows two lead characters, Henry Hill and Karen Hill, through 30 years of life in the…

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

    Time for a poll thing. You guys can decide the movie I watch/review tonight. Vote in the comments. It can be ANYTHING, as long as I can find it. Whichever film receives the most votes wins. If you guys enjoy this, I’ll do it each month. 😉

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★★

    I have been and am doing immense amounts of schoolwork and moving out, so not much time for movies these last few weeks. If y’all miss me enough, I’m on Musicboard rating/reviewing albums. Just thought I’d give an update since I haven’t been on in a while. Love y’all. ❤️❤️❤️

  • Berserk

    Berserk

    ★★★★★

    Yup. Now I have to read 41 volumes…

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★★★★

    Isabelle Huppert gives the greatest female performance I’ve ever seen.

  • Sunset Boulevard

    Sunset Boulevard

    ★★★★★

    An incredible, timeless film about an aged superstar. The dialogue is so fast and witty, it feels like it could’ve been written today. I can see why David Lynch loves it so much. It almost feels like one of his films.

    The music is beautifully fitting and every performance is an important one. The characters have so much character to them and that really adds to the glamorous world. Everyone should see “Sunset Boulevard”, it’s one of the best films I've ever seen.

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★★

    One day I’ll write a fascinating essay on why I believe this to be the best film ever made, until then, I’ll just say.. I'm not sorry and I'll not apologize and I'd as soon go to Dublin as to hell.

  • Ivan's Childhood

    Ivan's Childhood

    ★★★½

    Andrei Tarkovsky is, without a doubt, one of cinema’s greatest directors. “Ivan’s Childhood” is his directorial debut and is extremely harsh and unforgiving. That being said, it still feels like just another stepping stone on Tarkovsky’s way to make masterpieces. He would go on to create one of the best films of all time just 4 years later with “Andrei Rublev”.

    The editing and sound felt like amateur versions of a style he would later perfect. Still, the shots were…