Sort by

lyss has logged 83 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Violet Evergarden: The Movie

Violet Evergarden: The Movie

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Little Pony: A New Generation

My Little Pony: A New Generation

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kate

Kate

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!!)

Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!!)

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry