Sort by

Owen has logged 180 entries for films during 2011.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Orphan

Orphan

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mindwarp

Mindwarp

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hawk the Slayer

Hawk the Slayer

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Buried

Buried

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Super Shark

Super Shark

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Flight of the Living Dead

Flight of the Living Dead

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The General

The General

1926
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Losers

The Losers

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Night of the Living Dead 3D

Night of the Living Dead 3D

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
Cube

Cube

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mimic

Mimic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Legion

Legion

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Signs

Signs

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ginger Snaps Back: The Beginning

Ginger Snaps Back: The Beginning

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Killer Bees

Killer Bees

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
05
We Are What We Are

We Are What We Are

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry