RSS feed for Owen

Owen has logged 35 entries for films during July 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ted

Ted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Role Models

Role Models

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
18
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Wind Named Amnesia

A Wind Named Amnesia

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
White Noise

White Noise

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
An American Werewolf in Paris

An American Werewolf in Paris

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman: Mystery of the Batwoman

Batman: Mystery of the Batwoman

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Envy

Envy

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry