Sort by

Owen has logged 534 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swelter

Swelter

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Dream

Dream

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Krull

Krull

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Bad Guy

Bad Guy

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Admiral: Roaring Currents

The Admiral: Roaring Currents

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Coast Guard

The Coast Guard

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Panto!

Panto!

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saint

Saint

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kundo: Age of the Rampant

Kundo: Age of the Rampant

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Face Reader

The Face Reader

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moebius

Moebius

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Suspect

The Suspect

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Afflicted

Afflicted

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Lionheart

Lionheart

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Skeletons

Skeletons

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dragon Ball Z: Battle of Gods

Dragon Ball Z: Battle of Gods

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bait

Bait

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Police Story 4: First Strike

Police Story 4: First Strike

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brother

Brother

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drug Lord: The Legend of Shorty

Drug Lord: The Legend of Shorty

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry