Sort by

Owen has logged 52 entries for films during April 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hard Corps

The Hard Corps

2006
×
Read the review Edit this entry  
26
Showgirls

Showgirls

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Brannigan

Brannigan

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
McQ

McQ

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tall in the Saddle

Tall in the Saddle

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rio Lobo

Rio Lobo

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red River

Red River

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saw IV

Saw IV

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Green Berets

The Green Berets

1968
×
Read the review Edit this entry  
21
Guns & Talks

Guns & Talks

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Quiet Ones

The Quiet Ones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Outrage

The Outrage

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Breathless

Breathless

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Attack the Gas Station!

Attack the Gas Station!

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Kiss of the Dragon

Kiss of the Dragon

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monarch

Monarch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Desperado

Desperado

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Saint in London

The Saint in London

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shiri

Shiri

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Foul King

The Foul King

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry