Sort by

carter has logged 370 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
Edit this entry  
28
Ste. Anne

Ste. Anne

2021
×
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read prior review Edit this entry  
25
Noelle

Noelle

2019
×
Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Zoey's Extraordinary Christmas

Zoey's Extraordinary Christmas

2021
×
Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Hamlet

Hamlet

1996
×
Edit this entry  
18
The Innocents

The Innocents

1961
×
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Edit this entry  
17
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Edit this entry  
16
Little Manhattan

Little Manhattan

2005
×
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Rocket: The Legend of Rocket Richard

The Rocket: The Legend of Rocket Richard

2005
×
Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Super 8

Super 8

2011
×
Edit this entry  
09
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
SCRATCH

SCRATCH

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Edit this entry  
04
Monster House

Monster House

2006
×
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
29
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
King Richard

King Richard

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Army of One

Army of One

2016
×
Edit this entry  
26
Outcast

Outcast

2014
×
Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
23
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
Edit this entry  
22
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
Edit this entry  
21
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
21
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry