Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Boy A

Boy A

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Breathe

Breathe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scooby-Doo! The Sword and the Scoob

Scooby-Doo! The Sword and the Scoob

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman: Bad Blood

Batman: Bad Blood

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Allegiant

Allegiant

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scooby-Doo! & Batman: The Brave and the Bold

Scooby-Doo! & Batman: The Brave and the Bold

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman: Gotham by Gaslight

Batman: Gotham by Gaslight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry