• #Alive

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • American Psycho

    ½

  • Blue

    ★★★★½

  • Bound

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Heathers

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Maurice

    ★★★★

  • God's Own Country

    ★★★★

  • Billy Elliot

    ★★★★½