Sort by

okcordero has logged 346 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Patton Oswalt: Talking for Clapping

Patton Oswalt: Talking for Clapping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joshy

Joshy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry