Sort by

okcordero has logged 34 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fury

The Fury

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Maniac

Maniac

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Antibirth

Antibirth

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Burying the Ex

Burying the Ex

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry