• Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★★

    Rewatched again in 35mm—missed the IMAX, appreciated everything else.
    Chris Nolan’s finest hour, he and Cillian Murphy deserve their Oscars. 
    Also, everyone needs a friend like Isidor Rabi—who else would bring you orange slices when the entire weight of the US government is bearing down on you?

  • Mr. Malcolm's List

    Mr. Malcolm's List

    ★★★½

    52 Films by Women 2023
    Letterboxd Season Challenge: 2023-24
    Week 11: Hidden Indies: levelFilm Week

    Hits just about every romantic comedy/period drama beat but the cast is so charming (and sexy) and has such chemistry that I really didn’t mind, a warm hug of a movie. Bonus points for the goofy Zawe Ashton/Ashley Park/Oliver Jackson-Cohen performances.

  • Passages

    Passages

    ★★★★

    Tomas sowing: Haha fuck yeah!!! Yes!! 

    Tomas reaping: Well this fucking sucks. What the fuck.

  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I too would jeopardize my entire future and ruin the lives of everyone around me for Rachel Zegler.

  • Wingwomen

    Wingwomen

    ★★★★

    *vince mcmahon meme*
    🤔 A new Mélanie Laurent film?

    😯 Starring her and Adèle Exarchopoulos?

    😵 As two master thieves in a loving/codependent relationship?

    🤯 Embarking on one last heist masterminded by their antagonistic boss played by Isabelle Adjani??

  • The Nun

    The Nun

    ★★★★

    Letterboxd Season Challenge: 2023-24
    Week 10: Nun for You Week

    Restrained Jacques Rivette is still pretty remarkable—lush costumes and production design met with suddenly jarring cuts and music that give the film a psychological horror edge. But beyond that, it’s Anna Karina’s film—in one of the strongest performances I’ve seen her in—as a young woman trapped by her circumstances and slowly driven mad by the people imprisoning her, ostensibly for her own interests but really for their own. Coincidentally, I happen to have been reading the Britney Spears biography at the same time I started this, and they were very similar in that regard…

  • The Killer

    The Killer

    ★★★★

    The most sinister use of product placement since the third season of Stranger Things.

  • The Marvels

    The Marvels

    ★★★½

    Absurd at times, and somewhat half-baked in others, but our three co-leads had great chemistry, it was breezily short, and I had fun with it. So yeah, I’m not particularly interested in what the haters and losers (of which, sadly, there are many) think about this film, or the weird insistence they have in wanting this film to fail.
    I will say, however, that I really want to see Brie Larson back in good ground-level dramas again—Lessons in Chemistry is a start, right?

  • The Holdovers

    The Holdovers

    ★★★★½

    A new Christmas classic, with three pitch perfect performances. I want to rewatch alone with a bottle of Jim Beam.

  • Carrie

    Carrie

    ★★½

    52 Films by Women 2023
    Letterboxd Season Challenge: 2023-24
    Week 9: Horror Revival Week

    Chloë Grace Moretz tries her best, and her gown is indeed beautiful, but that’s about it. Unfortunately every attempt to modernize the story falls flat, and the film ends up feeling vaguely like a Marvel origin story rather than a horror tragedy, complete with bad CGI and hammy acting. I’m not sure if the rumored fourth (fourth!!) Carrie remake starring Hunter Schafer will ever come to fruition, but here’s hoping it’s better.

  • Priscilla

    Priscilla

    ★★★★½

    The definitive Elvis movie of our time.
    Sofia is back, baby.

  • Five Nights at Freddy's

    Five Nights at Freddy's

    ★★

    Tedious…you’d think in a movie about killer robots there’d be more killer robots.