Sort by
  • Submarine

    ★★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★★

  • The Pleasure of Being Robbed

    ★★★★★

  • The Science of Sleep

    ★★★★★

  • A Mighty Wind

  • American Movie

    ★★★★★

  • Manhattan Murder Mystery

  • Husbands and Wives

  • An Angel at My Table

  • Crimes and Misdemeanors

  • Planes, Trains and Automobiles

  • Hannah and Her Sisters

  • Vagabond

    ★★★½

  • Broadway Danny Rose

  • Zelig

  • A Midsummer Night's Sex Comedy

  • Stardust Memories

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Manhattan

  • Annie Hall

  • Stroszek

    ★★★★★

  • Harlan County U.S.A.

    ★★★★★

  • Taxi Driver

  • Love and Death

  • Sleeper

  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

  • Play It Again, Sam

  • A Clockwork Orange

  • Bananas

  • Even Dwarfs Started Small

    ★★★½

  • Take the Money and Run

  • 2001: A Space Odyssey

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★★★

  • 8½

  • La Strada

    ★★★★