• Scream VI

    Scream VI

    ★★★

    It’s a good Scream movie! Nothing more, nothing less.

  • Game Night

    Game Night

    ★★★★

    A solid 4 star American comedy. Wish they made more of these.

  • The Goat

    The Goat

    ★★★½

    My new favorite pastime is watching Buster with Elodie before she goes to bed.

    This is a good one for kids. She chuckled multiple times.

  • Sherlock, Jr.

    Sherlock, Jr.

    ★★★★★

    Absolutely perfect. Just a marvel to behold.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Bummer of a night at the theater. Went to see Guardians 3 and the picture cut out right at the climax. Literally as the heroes went into their slo-mo “let’s go take care of business” scene. And then the sound came back on, so we got to hear the action scene without seeing it.

    We waited about five minutes for them to fix it, but didn’t want to get spoiled by the audio, so we went to ask what was…

  • One Week

    One Week

    ★★★★

    Heh. That guy thought Buster’s house was a merry-go-round. Classic!

  • Coraline

    Coraline

    ★★★★

    My daughter and I agree: Coraline is the bravest main character in all of cinema.

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★

    Definitely not my favorite Cronenberg, but some thought provoking stuff in here. Break me offa piece of that synthbar, though. Daddy wants his purps.

  • The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    ★★★★

    All they had to do was use the decades of amazing music from the video games, and I would have given this 3 stars. And they did! And the rest of it was fun, too! Mario good!

  • Mississippi Grind

    Mississippi Grind

    ★★★★

    Just want to sip bourbon, listen to delta blues, and play hold ‘em now.

  • 28 Weeks Later

    28 Weeks Later

    ★★★

    We didn't see Idris Elba die. General Stone confirmed for 28 Months Later.

  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★½

    They told me I'm the real hero, because I made movie capitalism happen!