Highest rated films

  • Minions: The Rise of Gru

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • Glass Onion

    ★★★★

  • Nope

    ★★★★

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

  • Barbarian

    ★★★★

  • Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★

  • The Fabelmans

    ★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Michael Clayton

    ★★★★★

  • Bright Star

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Blue Ruin

    ★★★★½

  • A Simple Plan

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Eternals

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • The Black Phone

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 101 Films watched
  • 8.4 Average per month
  • 1.9 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

tick, tick...BOOM!

Jan 1

Diary Milestones

The Accountant

50th · Jun 3

The Lost City

100th · Dec 27

Last Film

Akira

Dec 28

Featured lists

Genres, countries & languages

Thriller
44 films
Drama
33 films
Comedy
26 films
Action
26 films
Horror
24 films
Crime
21 films
Mystery
19 films
Adventure
19 films
Sci Fi
13 films
Animation
8 films
USA
88 films
UK
18 films
France
8 films
Australia
5 films
Germany
5 films
Japan
5 films
Canada
4 films
New Zealand
3 films
Sweden
3 films
Belgium
2 films
English
94 films
French
2 films
Japanese
2 films
Danish
1 film
Korean
1 film
Spanish
1 film
Romance
Average 4.08
Animation
Average 3.94
Drama
Average 3.88
Sci Fi
Average 3.85
Crime
Average 3.69
Fantasy
Average 3.64
Family
Average 3.62
Thriller
Average 3.60
Mystery
Average 3.58
Comedy
Average 3.56
Australia
Average 4.10
France
Average 3.94
Japan
Average 3.80
Canada
Average 3.75
UK
Average 3.72
USA
Average 3.61
Germany
Average 3.50
English
Average 3.64

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 39 Added 60

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Michael’s most liked review

Super Dark Times

Super Dark Times

★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

The warm nostalgic vibes from the first 15-20 minutes spent with the boys really makes the inciting event land as a punch to the gut. Doesn’t stick the landing, but still a very well done indie drama/thriller of the type you rarely see these days.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Halloween Ends
Average weighted rating:

2.3

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Sundown
Average weighted rating:

3.3

Films Michael watched in 2022

  • Akira
  • The Lost City
  • The Fabelmans
  • Kill List
  • Spring
  • Resolution
  • Wendell & Wild
  • Glass Onion
  • National Lampoon's Vacation
  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special
  • A Christmas Story Christmas
  • Nope
  • Smile
  • Black Panther: Wakanda Forever
  • Halloween Ends
  • The Black Phone
  • Her Smell
  • Guns Akimbo
  • Swiss Army Man
  • Barry Lyndon
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Scream
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Assault on Precinct 13
  • X
  • The Last Boy Scout
  • Everything Everywhere All at Once
  • Possession
  • Under the Skin
  • Confess, Fletch
  • Barbarian
  • Minions: The Rise of Gru
  • Daybreakers
  • The Nice Guys
  • Death on the Nile
  • Sully
  • Prey
  • Ouija: Origin of Evil
  • Kimi
  • Coming Home in the Dark
  • Super Dark Times
  • The Gray Man
  • The Rental
  • The Lego Batman Movie
  • Thor: Love and Thunder
  • The Goonies
  • Miami Vice
  • The Incredible Hulk
  • The Card Counter
  • Drag Me to Hell
  • Timecrimes
  • The Accountant
  • Deep Water
  • Argo
  • Michael Clayton
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • The Gentlemen
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Sundown
  • Old
  • The Northman
  • A Quiet Place Part II
  • Ralph Breaks the Internet
  • A Simple Plan
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • The Quick and the Dead
  • The Rover
  • Audition
  • Licorice Pizza
  • I Saw the Devil
  • Titane
  • Free Solo
  • Riders of Justice
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Florida Project
  • The Batman
  • West Side Story
  • Oculus
  • Absentia
  • Bright Star
  • CODA
  • In the Cut
  • Spencer
  • Becky
  • Nightmare Alley
  • Guava Island
  • The Last Duel
  • Paddington 2
  • The Grand Budapest Hotel
  • Paddington
  • Eternals
  • Ghostbusters
  • Nobody
  • Drive
  • Those Who Wish Me Dead
  • Wind River
  • The Power of the Dog
  • Blue Ruin
  • The Edge of Seventeen
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • tick, tick...BOOM!

World map

Highly rated films Michael is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Aftersun
  • The First Slam Dunk
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • Mars One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more