Sort by

Marya E. has logged 872 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Belly

Belly

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arabesque

Arabesque

1929
×
★★★★
Edit this entry  
26
Disque 957

Disque 957

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Danses espagnoles

Danses espagnoles

1928
×
★★★★
Edit this entry  
26
Invitation to a Journey

Invitation to a Journey

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heart of an Actress

Heart of an Actress

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Melody Cruise

Melody Cruise

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Successful Calamity

A Successful Calamity

1932
×
★★★
Edit this entry  
26
And So They Were Married

And So They Were Married

1936
×
★★★
Edit this entry  
25
The Core

The Core

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Fitzwilly

Fitzwilly

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bundle of Joy

Bundle of Joy

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Gift

The Christmas Gift

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unlikely Angel

Unlikely Angel

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Larceny, Inc.

Larceny, Inc.

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
O. Henry's Full House

O. Henry's Full House

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Gift of Love: A Christmas Story

The Gift of Love: A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1905
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★★★
Edit this entry  
21
Santa Claus

Santa Claus

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claus vs. Cupid

Santa Claus vs. Cupid

1915
×
★★★
Edit this entry  
21
The Adventure of the Wrong Santa Claus

The Adventure of the Wrong Santa Claus

1914
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Christmas Accident

A Christmas Accident

1912
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Trap for Santa Claus

A Trap for Santa Claus

1909
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Winter Straw Ride

A Winter Straw Ride

1906
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Holiday Pageant at Home

A Holiday Pageant at Home

1901
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Hanukkah on Rye

Hanukkah on Rye

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Jingle All the Way

Jingle All the Way

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Christmas Shoes

The Christmas Shoes

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Gift Wrapped Christmas

A Gift Wrapped Christmas

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Holiday Heritage

Holiday Heritage

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
A Holiday Spectacular

A Holiday Spectacular

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★★
Edit this entry  
16
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Super 8 Years

The Super 8 Years

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Children of the Mist

Children of the Mist

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
If These Walls Could Sing

If These Walls Could Sing

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Spark

A Christmas Spark

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Discontent

Discontent

1916
×
★★★½
Edit this entry