Alyssa has logged 34 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wise Girl

Wise Girl

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
State of the Union

State of the Union

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Allegheny Uprising

Allegheny Uprising

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bullet Is Waiting

A Bullet Is Waiting

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Model and the Marriage Broker

The Model and the Marriage Broker

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Very Special Favor

A Very Special Favor

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Monica

Dr. Monica

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Singapore

Singapore

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Honeymoon Machine

The Honeymoon Machine

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pat and Mike

Pat and Mike

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Platinum Blonde

Platinum Blonde

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Friendly Persuasion

Friendly Persuasion

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Angel

Angel

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
They Call It Sin

They Call It Sin

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Private Number

Private Number

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Sister Eileen

My Sister Eileen

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
That Lady in Ermine

That Lady in Ermine

1948
×
Read the review Edit this entry  
12
The Bride Came C.O.D.

The Bride Came C.O.D.

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
High Society

High Society

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gunslinger

Gunslinger

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Green Fire

Green Fire

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Greenwich Village

Greenwich Village

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Something for the Boys

Something for the Boys

1944
×
Read the review Edit this entry  
02
The Solid Gold Cadillac

The Solid Gold Cadillac

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seduced and Abandoned

Seduced and Abandoned

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry