Sort by

Olesha has logged 143 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rent

Rent

2005
×
Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hitch

Hitch

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry