RSS feed for Olga Laís
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
To the Left of the Father

To the Left of the Father

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Home

Home

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Russian Youth

A Russian Youth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
On the Starting Line

On the Starting Line

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Destiny

Destiny

1921
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Suicides

Love Suicides

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Exhalation

Exhalation

2010
×
★★½
Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Take Me Somewhere Nice

Take Me Somewhere Nice

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Inhalation

Inhalation

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Crystal Swan

Crystal Swan

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
This Magnificent Cake!

This Magnificent Cake!

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Student of Prague

The Student of Prague

1913
×
★★★
Edit this entry  
22
The Prisoner of the Iron Bars

The Prisoner of the Iron Bars

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Brazilian Holocaust

Brazilian Holocaust

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Madame

Madame

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Twins

Twins

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
15
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Devil Baby Was Born in São Paulo

The Devil Baby Was Born in São Paulo

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Mango Yellow

Mango Yellow

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The Trader

The Trader

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Hustle

The Hustle

2019
×
Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Minha Fama de Mau

Minha Fama de Mau

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Garden of Delights

The Garden of Delights

1970
×
★★★½
Edit this entry  
01
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Nise: The Heart of Madness

Nise: The Heart of Madness

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Waiting for the Carnival

Waiting for the Carnival

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry