Sort by

Oliver has logged 305 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
El Topo

El Topo

1970
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
½
Edit this entry  
12
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Edit this entry  
09
Argo

Argo

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry