RSS feed for Oliver
  • Death Wish 4: The Crackdown

    Death Wish 4: The Crackdown

    Seems like a good time to be indulging in fascist art

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

    Jeffrey Epstein: Filthy Rich

    ★½

    This is a limited hangout. Watch if you’re interested in screaming “limited hangout” at your tv for four hours

  • The King's Speech

    The King's Speech

    ★★★

    Compelling for a movie about a reptile learning to duplicate the speech patterns of average men to manipulate them emotionally via mass media with the help of a freemason

  • The Animal

    The Animal

    started watching this then my friend was like "oh we should watch it together" so I started it over which means I saw the first twenty minutes two times in a row.

  • Thor: The Dark World

    Thor: The Dark World

    ★★★

    romulans up to no good. build a wall!!!!

  • Chopping Mall

    Chopping Mall

    ★★★★★

    It’s a fool’s game to rate this movie, and I intend to win

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★★★

    Not docking this any points for the part where I saw the reflection of the camera. Not only am I highly evolved, but I am also an insufferable contrarian.

  • Prince of Darkness

    Prince of Darkness

    ★★½

    In this movie satan knows that caps lock is cruise control for cool

  • Christine

    Christine

    ★★★

    boomers are the sickest generation. A whole generation of people who want to fuck their big long cars. If I had to explain what this movie is to someone I’d say “Stephen king wants to kill everyone that ever talked shit about his big long car”

  • Death Wish 3

    Death Wish 3

    ★★★★

    love that the cops are on the side of petty street crime and disarming the elderly. If only!

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★★

    “I can’t tell if you’re a detective or a pervert”

    Pervert.

  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

    Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

    ★★

    Love that the cannibal family ditched the grimey ed gein house of horrors from the first film and got themselves a polished up crate and barrel home, and yet I still live in a small apartment. What gives!