Sort by

Oliver has logged 519 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dial Code Santa Claus

Dial Code Santa Claus

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Clerk

Clerk

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Musketeer

The Musketeer

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Pi

Pi

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Locked Down

Locked Down

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Murder, She Baked: A Peach Cobbler Mystery

Murder, She Baked: A Peach Cobbler Mystery

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Murder, She Baked: A Plum Pudding Mystery

Murder, She Baked: A Plum Pudding Mystery

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Murder, She Baked: A Chocolate Chip Cookie Mystery

Murder, She Baked: A Chocolate Chip Cookie Mystery

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
88 Minutes

88 Minutes

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry