Sort by

Oliver has logged 45 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Striking Distance

Striking Distance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Domino

Domino

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Revenge

Revenge

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Island

The Island

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Windtalkers

Windtalkers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heroes Shed No Tears

Heroes Shed No Tears

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bulletproof Monk

Bulletproof Monk

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Double Team

Double Team

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paycheck

Paycheck

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Last Hurrah for Chivalry

Last Hurrah for Chivalry

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zu Warriors

Zu Warriors

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Master

The Master

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Full Contact

Full Contact

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry