RSS feed for Oliver
  • France Against the Robots

  • Inventing the Future

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Gentlemen

  • 1917

    ★★½

  • Dark Waters

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

  • Uncut Gems

  • The Assistant

  • Judy

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Vitalina Varela

    ★★★★½

  • log 0

  • Anima

  • Midsommar

    ★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★½

  • Parasite

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

  • The Lighthouse

  • A Hidden Life

  • Diego Maradona

    ★★★★

  • The Staggering Girl

  • Zombi Child

  • Rocketman

    ★★½

  • Beanpole

    ★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • In Dog Years

  • Us

    ★★★★

  • Who You Think I Am

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★½

  • High Flying Bird

    ★★★

  • Print: In Memory of Abbas Kiarostami

  • Glass

    ★★★½

  • Welcome to Marwen

    ★★★★½

  • The Mule

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★

  • The Little Drummer Girl

  • High Life

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Norman Norman

  • Widows

    ★★★½

  • Greta

    ★★★½

  • The Sisters Brothers

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★

  • Non-Fiction

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • The Little Stranger

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Roma

    ★★

  • Sophia Antipolis

  • Christopher Robin

    ★★★½

  • Cam

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★½

  • Sharp Objects

    ★★★½

  • China Not China