Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
28
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★½
Edit this entry  
26
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★
Edit this entry  
25
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Murphy's Romance

Murphy's Romance

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crush

Crush

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Northman

The Northman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Best in Show

Best in Show

2000
×
Edit this entry  
23
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Friday Foster

Friday Foster

1975
×
★★½
Edit this entry  
17
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cleopatra Jones

Cleopatra Jones

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Birth

Birth

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Edit this entry  
06
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★½
Edit this entry  
31
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Who You Think I Am

Who You Think I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Assassination

Assassination

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★½
Edit this entry  
23
Million Dollar Legs

Million Dollar Legs

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jimmy the Gent

Jimmy the Gent

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
CODA

CODA

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
When I'm Sixty-Four

When I'm Sixty-Four

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rendez-vous

Rendez-vous

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry