ovolk has logged 88 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mulan II

Mulan II

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry