Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frozen

Frozen

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★½
Edit this entry  
01
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fun Size

Fun Size

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Soul Surfer

Soul Surfer

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Urban Cowboy

Urban Cowboy

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry