Olivia Burton has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★½
Edit this entry  
01
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fun Size

Fun Size

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Soul Surfer

Soul Surfer

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Urban Cowboy

Urban Cowboy

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★½
Edit this entry  
18
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry