Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kino Eye

Kino Eye

1924
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Upside-Down Magic

Upside-Down Magic

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Guy Who Didn't Like Musicals

The Guy Who Didn't Like Musicals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry