olivia has logged 135 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry