Sort by

Olivia has logged 38 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Venom

Venom

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marmaduke

Marmaduke

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Morbius

Morbius

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry