Jared has logged 41 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everest

Everest

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roger Waters: The Wall

Roger Waters: The Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Perfect Guy

The Perfect Guy

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The D Train

The D Train

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gore Vidal: The United States of Amnesia

Gore Vidal: The United States of Amnesia

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
'71

'71

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
White God

White God

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Faults

Faults

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)

Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Transporter Refueled

The Transporter Refueled

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Walk in the Woods

A Walk in the Woods

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry