Sort by

jpark has logged 537 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Loving

Loving

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Passengers

Passengers

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Krisha

Krisha

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jen Kirkman: I'm Gonna Die Alone (And I Feel Fine)

Jen Kirkman: I'm Gonna Die Alone (And I Feel Fine)

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Michael Che Matters

Michael Che Matters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry