guilherme has logged 24 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
San Andrés

San Andrés

×
Read the review Edit this entry  
29
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
26
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Edit this entry  
24
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
Edit this entry  
24
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kitty

Kitty

2016
×
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trolls

Trolls

2016
×
★½
Edit this entry  
08
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carlota Joaquina, Princess of Brazil

Carlota Joaquina, Princess of Brazil

1995
×
Edit this entry  
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
Edit this entry