Sort by

Sophia has logged 119 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade II

Blade II

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Maniac

Maniac

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry