Oliviero has logged 144 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pariah Dog

Pariah Dog

2019
×
Edit this entry  
31
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
4 Years in 10 Minutes

4 Years in 10 Minutes

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Price of Free

The Price of Free

2018
×
Edit this entry  
18
Pick of the Litter

Pick of the Litter

2018
×
★½
Edit this entry  
18
Eating Up Easter

Eating Up Easter

2019
×
Edit this entry  
18
Over the Limit

Over the Limit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Shut Up Sona

Shut Up Sona

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wrestle

Wrestle

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Secrets of the Saqqara Tomb

Secrets of the Saqqara Tomb

2020
×
Edit this entry  
06
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Forgetting Dad

Forgetting Dad

2008
×
★★½
Edit this entry  
05
Young Solitude

Young Solitude

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
The Walrus and the Whistleblower

The Walrus and the Whistleblower

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Song from the Forest

Song from the Forest

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gather

Gather

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lovers and the Despot

The Lovers and the Despot

2016
×
Edit this entry  
23
Kiss the Ground

Kiss the Ground

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Signal 8

Signal 8

2019
×
Edit this entry  
22
Zion

Zion

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
The Other Side of Everything

The Other Side of Everything

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
nîpawistamâsowin : We Will Stand Up

nîpawistamâsowin : We Will Stand Up

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Little Wisdom

A Little Wisdom

2018
×
Edit this entry  
20
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Life Overtakes Me

Life Overtakes Me

2019
×
Edit this entry  
17
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Kinshasa Makambo

Kinshasa Makambo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★
Edit this entry  
15
The Queen's Man

The Queen's Man

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Elementa

Elementa

2020
×
★★
Edit this entry  
09
The Marriage Project

The Marriage Project

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
76 Days

76 Days

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
La Ronde

La Ronde

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Notturno

Notturno

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Influence

Influence

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Catdog

Catdog

2020
×
Edit this entry  
29
Softie

Softie

2020
×
Edit this entry  
29
YARLUNG

YARLUNG

×
Edit this entry  
27
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Sea of Shadows

Sea of Shadows

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Mongolian Horse Tamer

The Mongolian Horse Tamer

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★½
Edit this entry