Highest rated films

  • Arrival

    ★★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • A Monster Calls

    ★★★½

  • The Conjuring 2

    ★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • To the Wonder

    ★★★★★

  • Nostalgia for the Light

    ★★★★★

  • Dark Days

    ★★★★★

  • Salaam Cinema

    ★★★★★

  • Moi, un Noir

    ★★★★★

  • Workingman's Death

    ★★★★★

  • We Come as Friends

    ★★★★★

  • The Mad Masters

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★

  • Boy

    ★★★★

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★★★

  • Knight of Cups

    ★★★★

  • The New World

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 69 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Force Majeure

Jan 8

Last Film

Arrival

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Documentary
40 films
Drama
27 films
Thriller
10 films
Comedy
8 films
Mystery
6 films
Crime
6 films
Horror
6 films
Romance
6 films
Sci Fi
4 films
Fantasy
4 films
USA
36 films
France
17 films
UK
13 films
Germany
7 films
Iran
3 films
Austria
3 films
Denmark
2 films
Brazil
2 films
Norway
2 films
Chile
2 films
English
54 films
French
11 films
Spanish
7 films
German
4 films
Chinese
3 films
Arabic
3 films
Portuguese
2 films
Russian
2 films
Hindi
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 213

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Oliviero’s most liked review

De regels van matthijs

★★★★★

One of the most powerful, important and moving documentary ever made.

More reviews

Oliviero’s most liked list

50 documentaries you need to see - The Guardian

A selection by Joshua Oppenheimer, Lucy Walker, Alex Gibney, Kim Longinotto, James Marsh, Sharmeen Obaid-Chinoy, Franny Armstrong, Khalo Matabane, Molly Dineen, and Angus Macqueen.
Only missing Global Report by Peter Armstrong (1981).

www.theguardian.com/film/2016/mar/27/50-best-documentaries-alex-gibney-joshua-oppenheimer-james-marsh?CMP=Share_AndroidApp_Pages_Manager

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Isle of Flowers
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Do-Over
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Marmato
Average weighted rating:

3.5

Films Oliviero watched in 2016

  • Arrival
  • Gone Girl
  • The Neon Demon
  • Paterson
  • A Monster Calls
  • Nocturnal Animals
  • The Conjuring 2
  • The Mist
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Black Mirror: White Christmas
  • Project Nim
  • (Dis)Honesty: The Truth About Lies
  • Tarnation
  • Our Daily Bread
  • Sicario
  • Isle of Flowers
  • A Syrian Love Story
  • Coherence
  • People I Could Have Been and Maybe Am
  • The Mad Masters
  • We Come as Friends
  • The Do-Over
  • Workingman's Death
  • Knight of Cups
  • The Tree of Life
  • Senna
  • The New World
  • I Love You Phillip Morris
  • Brother's Keeper
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Little Dieter Needs to Fly
  • Dark Days
  • Marmato
  • West of Memphis
  • The Staircase
  • The Pearl Button
  • Caesar Must Die
  • Journal de France
  • Nostalgia for the Light
  • 21 Up
  • Salaam Cinema
  • My Beautiful Broken Brain
  • Un Chien Andalou
  • Derrida
  • Sherman's March
  • Moi, un Noir
  • Taxi
  • The Galapagos Affair: Satan Came to Eden
  • Into the Abyss
  • 7 Plus Seven
  • 7 Up
  • Charlie's Country
  • Miners Shot Down
  • Best of Enemies
  • We Need to Talk About Kevin
  • A Separation
  • Timbuktu
  • I Saw the Devil
  • Rubber
  • To the Wonder
  • Boy
  • What Happened, Miss Simone?
  • Cartel Land
  • Give Up Tomorrow
  • Faith Connections
  • Beltracchi: The Art of Forgery
  • The Taste of Others
  • Beasts of No Nation
  • Force Majeure

World Map

Highly rated films Oliviero is yet to see

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Aquarius
  • A Silent Voice
  • My Life as a Zucchini

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more