Highest rated films

  • Joker

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • The First Temptation of Christ

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • The Devil Next Door

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★

  • The Emperor's Naked Army Marches On

    ★★★★★

  • Burden of Dreams

    ★★★★½

  • First Position

    ★★★★½

  • The Square

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Purple Noon

    ★★★★

  • Anvil! The Story of Anvil

    ★★★★

  • The Work

    ★★★★

  • Golden Time

    ★★★★

  • Inland Sea

    ★★★★

  • Louis Theroux: Dark States

    ★★★★

  • Louis Theroux's LA Stories

    ★★★★

  • Keep the River on Your Right: A Modern Cannibal Tale

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★½

  • Paddington

    ★★★½

  • Free Solo

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 47 Films watched
  • 3.9 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Fyre

Jan 19

Last Film

I Lost My Body

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Documentary
26 films
Drama
18 films
Comedy
9 films
Crime
7 films
Fantasy
4 films
History
3 films
Animation
3 films
Thriller
3 films
Music
3 films
Adventure
2 films
USA
24 films
UK
10 films
France
7 films
Japan
3 films
Germany
3 films
Canada
2 films
Denmark
2 films
Brazil
2 films
Austria
2 films
Mexico
2 films
English
38 films
Spanish
9 films
French
6 films
German
5 films
Japanese
4 films
Portuguese
3 films
Italian
2 films
Swedish
2 films
Russian
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 46

Watchlist

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The First Temptation of Christ
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Objectif Sauvage

Films Oliviero watched in 2019

  • I Lost My Body
  • The Death of Stalin
  • The First Temptation of Christ
  • Golden Time
  • The Irishman
  • The Devil Next Door
  • Audrie & Daisy
  • Tell Me Who I Am
  • The Laundromat
  • The Post
  • Paddington
  • Chernobyl
  • Islam and the Future of Tolerance
  • A Ghost Story
  • Joker
  • Walk with Me
  • The China Hustle
  • How Fernando Pessoa Saved Portugal
  • Purple Noon
  • Ad Astra
  • Haute Cuisine
  • Objectif Sauvage
  • Burden of Dreams
  • Fahrenheit 11/9
  • Parasite
  • The Work
  • Amy
  • The Emperor's Naked Army Marches On
  • Free Solo
  • Metallica: Some Kind of Monster
  • Keep the River on Your Right: A Modern Cannibal Tale
  • First Position
  • The 43
  • Last Breath
  • The Innocent Man
  • Toni Erdmann
  • Louis Theroux's LA Stories
  • Louis Theroux: Dark States
  • We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks
  • The Raft
  • Homo Sapiens
  • The Square
  • Inland Sea
  • Chico & Rita
  • Anvil! The Story of Anvil
  • Roma
  • Fyre

World Map

Highly rated films Oliviero is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal
  • Bacurau
  • 1917

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more