• The Dead Don't Die

    ★★

  • High Life

    ★★

  • Sweet Country

    ★★★★½

  • mother!

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Happy End

    ★★★★½

  • The Trip to Spain

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

  • Wind River

    ★★

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

  • The Girl on the Train

    ★★★

  • David Lynch: The Art Life

  • Una

    ★★★★

  • Arrival

  • Goldstone

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★½

  • Café Society

  • Hail, Caesar!

  • Cameraperson

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★½

  • Captain Fantastic

  • The Revenant

  • Bridge of Spies

  • The Dressmaker

  • The Martian

  • The Lobster

    ★★★★

  • Green Room

  • Mad Max: Fury Road

  • Knight of Cups

    ★★

  • Queen of Earth

    ★★★★★

  • Partisan

  • Entertainment

    ★★★★

  • The Witch

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Selma

  • Interstellar

  • Gone Girl

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • The One I Love

  • Leviathan

    ★★★★★

  • The Homesman

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

  • Listen Up Philip

  • Boyhood

  • The Babadook

  • Nymphomaniac: Vol. I

  • The Wolf of Wall Street

  • The Young and Prodigious T.S. Spivet

  • Her

    ★★★★

  • Captain Phillips

  • Palo Alto

  • Under the Skin

  • Gravity

  • Blue Jasmine

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • Blue Ruin

  • Star Trek Into Darkness

  • Hard to Be a God

  • Django Unchained

  • Hitchcock

  • A Late Quartet

    ★★★★

  • Looper

  • Ginger & Rosa

    ★★★★½

  • The Master

    ★★½

  • The Dark Knight Rises

  • Holy Motors

    ★★★½

  • Lore

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • To Rome with Love

  • The Girl with the Dragon Tattoo

  • Hugo