Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★½
Edit this entry  
21
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
Two Men in Town

Two Men in Town

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
Our Man in Havana

Our Man in Havana

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★
Edit this entry  
15
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★½
Edit this entry  
13
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
19
X2000

X2000

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
★★★★
Edit this entry  
11
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Late Quartet

A Late Quartet

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Edit this entry