• Margaret

  • Tinker Tailor Soldier Spy

  • Johnny English Reborn

  • Captain America: The First Avenger

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★

  • Bernie

  • Drive

  • Melancholia

  • Snowtown

  • The Artist

  • Midnight in Paris

  • The Color Wheel

    ★★★★

  • True Grit

  • The Social Network

  • The Way Back

  • Black Swan

  • Inception

  • Robin Hood

  • Shutter Island

  • The Ghost Writer

  • Blue Valentine

  • Animal Kingdom

  • Avatar

  • Bright Star

  • A Single Man

  • Mao's Last Dancer

  • Van Diemen's Land

  • A Serious Man

  • The White Ribbon

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

  • Dogtooth

    ★★★★½

  • Antichrist

    ★★★★½

  • Up

  • Star Trek

  • The Limits of Control

  • The Pink Panther 2

  • Moon

  • I Love You Phillip Morris

  • Doubt

  • Milk

  • Synecdoche, New York

  • The Hurt Locker

  • Burn After Reading

  • The Dark Knight

  • Hunger

    ★★★★

  • In Bruges

  • Funny Games

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

  • Before the Devil Knows You're Dead

    ★★★

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

  • Juno

  • Ratatouille

  • The Diving Bell and the Butterfly

  • Paranoid Park

    ★★★★

  • No Country for Old Men

  • Mr. Bean's Holiday

  • Zodiac

    ★★★★

  • Bridge to Terabithia

  • The Savages

  • For Your Consideration

  • The Prestige

  • The Departed

  • Children of Men

  • Babel

  • The Fountain

    ★★★

  • Inland Empire

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

  • Scoop

  • The Lives of Others

  • The Pink Panther

  • Cheaper by the Dozen 2

  • Charlie and the Chocolate Factory