• Batman Begins

  • Broken Flowers

  • Caché

    ★★★★½

  • The Squid and the Whale

  • The Aviator

  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

  • Sideways

  • Turtles Can Fly

  • Birth

    ★★★★

  • Downfall

  • Yes

    ★★★★½

  • Mysterious Skin

    ★★★★½

  • Troy

  • Bad Education

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Peter Pan

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • Saraband

  • Mystic River

  • School of Rock

  • The Five Obstructions

  • Coffee and Cigarettes

  • Code 46

    ★★★

  • Lost in Translation

  • Anything Else

  • Dogville

  • A Mighty Wind

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

  • Gangs of New York

  • Star Trek: Nemesis

  • Adaptation.

  • Stuart Little 2

  • The Pianist

  • Insomnia

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • Hollywood Ending

  • City of God

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Novocaine

  • He Died with a Felafel in His Hand

  • The Curse of the Jade Scorpion

  • Lantana

  • Mulholland Drive

  • The Piano Teacher

  • Amélie

  • Cast Away

  • Unbreakable

  • Requiem for a Dream

  • Sexy Beast

    ★★★★½

  • Best in Show

  • Memento

  • O Brother, Where Art Thou?

  • The Man Who Cried

    ★★★★½

  • The Dish

  • The Gleaners and I

    ★★★★½

  • Code Unknown

  • Small Time Crooks

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Gladiator

  • High Fidelity

  • American Psycho

  • The Green Mile

  • Magnolia

  • American Beauty

  • Holy Smoke

    ★★★★½

  • Bowfinger

  • Eyes Wide Shut

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★

  • The Matrix

  • The Thin Red Line