Sort by

Oliver has logged 679 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★
Edit this entry  
29
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★½
Edit this entry  
28
The Bandit

The Bandit

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Daylight

Daylight

1996
×
★½
Edit this entry  
27
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★½
Edit this entry  
27
Monos

Monos

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Portrait of Ga

A Portrait of Ga

1952
×
★★½
Edit this entry  
26
Schwechater

Schwechater

1958
×
½
Edit this entry  
26
Der Sieger

Der Sieger

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
★★
Edit this entry  
26
Opus IV

Opus IV

1925
×
★½
Edit this entry  
26
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★
Edit this entry  
26
Composition in Blue

Composition in Blue

1935
×
★★
Edit this entry  
26
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Big

Big

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Babes in Arms

Babes in Arms

1939
×
★★½
Edit this entry  
23
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Edit this entry  
23
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★
Edit this entry  
22
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
★★
Edit this entry  
22
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
★★½
Edit this entry  
22
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★½
Edit this entry  
21
The Sky's the Limit

The Sky's the Limit

1943
×
★★★
Edit this entry  
21
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★½
Edit this entry  
20
The Chant of Jimmie Blacksmith

The Chant of Jimmie Blacksmith

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★½
Edit this entry