Sort by

Oliver has logged 50 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Edit this entry  
28
For the Sake of Vicious

For the Sake of Vicious

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Mafia Inc.

Mafia Inc.

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Killers

The Killers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Escape to Athena

Escape to Athena

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ava

Ava

2020
×
Edit this entry  
21
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★
Edit this entry  
20
Le Mans

Le Mans

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Curse of Audrey Earnshaw

The Curse of Audrey Earnshaw

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★
Edit this entry  
14
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★
Edit this entry  
13
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
12
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Secret Society of Second Born Royals

Secret Society of Second Born Royals

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★
Edit this entry  
10
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★
Edit this entry  
09
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
08
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
DEN HEB TAVES

DEN HEB TAVES

2020
×
★½
Edit this entry  
07
Enough to Fill Up an Eggcup

Enough to Fill Up an Eggcup

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Hard, Cracked the Wind

Hard, Cracked the Wind

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
David Bowie Is Dead

David Bowie Is Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Edit this entry  
03
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Edit this entry  
01
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Edit this entry  
01
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Edit this entry