Sort by

Oltimer has logged 323 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
2012

2012

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Martian

The Martian

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry