Sort by

oluc has logged 190 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zama

Zama

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cyberpunk

Cyberpunk

1990
×
Read the review Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
Read the review Edit this entry  
07
Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie

Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Noise

White Noise

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry