ames has logged 45 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
XX

XX

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thingu

Thingu

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silent House

Silent House

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Pact

The Pact

2012
×
★½
Edit this entry  
09
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Predators

Predators

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Knock Twice

Don't Knock Twice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Ten Meter Tower

Ten Meter Tower

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry