ames has logged 410 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Swerve

The Swerve

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vivarium

Vivarium

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jungleland

Jungleland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bridge Curse

The Bridge Curse

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen Blood Test

Frozen Blood Test

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Host

Host

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
After Midnight

After Midnight

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smiley Face Killers

Smiley Face Killers

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Come Play

Come Play

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry