Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jackie

Jackie

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Silence

Silence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Allied

Allied

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trolls

Trolls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Smile Back

I Smile Back

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Heneral Luna

Heneral Luna

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Time Out of Mind

Time Out of Mind

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry