• Florence Foster Jenkins

    Florence Foster Jenkins

    ★★★★

    It certainly is a great achievement to be able to sing at Carnegy Hall
    without any talent what so ever. Great performance by Meryl Streep.
    Very funny.

  • Loving

    Loving

    ★★★½

    Interracial marriage in Virginia in the 1050s.
    True story, the case of the "Lovings" came to the supreme court.
    A bad piece of history of the U.S.

  • Deepwater Horizon

    Deepwater Horizon

    ★★★½

    Explosion of the oil rig in 2010 in the gulf of Mexico.
    11 men died and this was the worst ever environmental disaster
    in the U.S.

  • The Girl on the Train

    The Girl on the Train

    ★★★★

    Frightening how a person you think you know can turn into a
    killing monster.

  • Fences

    Fences

    ★★★★½

    Every day struggle of a black American family doing the best they can to survive.
    Oscar performances.

  • Jackie

    Jackie

    ★½

    Kind of boring.
    All about the time of mourning after Kennedy's death.

  • I, Daniel Blake

    I, Daniel Blake

    ★★★★

    Forced, cruel rules and regulations by the government causing extreme stress and poverty instead of helping its citizens.

  • The Founder

    The Founder

    ★★★★

    Interesting story about the McDonald hamburger joints, their founders and Ray Knox the advertising genius who managed to make the company into a world-wide phenomenon.

  • Moana

    Moana

    ★★★½

    Very cute. Disney movie about the South Sea islands and their inhabitants and their relationship with the sea.

  • Silence

    Silence

    ★★½

    A long stretched out movie about forcing the catholic faith onto the Japanese. The mental agony this priest went through.
    Religious faith is not always a good thing, but kills a lot of people.

  • Lion

    Lion

    ★★★½

    I much preferred the first part of the movie showing when the kid got lost and his journey of survival.
    The kid did a great job.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★

    I ended up liking this musical-movie.
    It's about a bitter-sweet love-affair.
    By following their professional dreams they lost each other.